Արցախի վերջին «կտորը» վիճարկման առարկա է Հայաստանում. Հայկ Ղազարյան Գևորգ Թոսունյան 2025-ի հունիսին Ազգային անվտանգության նախկին տնօրենի գրության հիման վրա դատախազությունը սկսեց ուսումնասիրություն ու դատական հայց ներկայացրեց՝ ընդդեմ Կադաստրի կոմիտեի, որպեսզի վերացնեն Արցախի ներկայացուցչության սեփականության իրավունքը։ 1222 քմ մակերեսով հողամասն ու դրա վրայի շինությունները գրանցված են Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության կառավարության անվամբ։ 2026-ի մայիսի 22-ին Արցախը կարող է զրկվել իր վերջին ու խորհրդանշական 1,222 քմ տարածքից։ Սա սեփականության սովորական վեճ չէ. Արցախի հարցում Հայաստանի իշխանությու
Արցախի վերջին «կտորը» վիճարկման առարկա է Հայաստանում. Հայկ Ղազարյան Գևորգ Թոսունյան 2025-ի հունիսին Ազգային անվտանգության նախկին տնօրենի գրության հիման վրա դատախազությունը սկսեց ուսումնասիրություն ու դատական հայց ներկայացրեց՝ ընդդեմ Կադաստրի կոմիտեի, որպեսզի վերացնեն Արցախի ներկայացուցչության սեփականության իրավունքը։ 1222 քմ մակերեսով հողամասն ու դրա վրայի շինությունները գրանցված են Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության կառավարության անվամբ։ 2026-ի մայիսի 22-ին Արցախը կարող է զրկվել իր վերջին ու խորհրդանշական 1,222 քմ տարածքից։ Սա սեփականության սովորական վեճ չէ. Արցախի հարցում Հայաստանի իշխանությունների նոր արտաքին քաղաքականության համատեքստում այն այլ նշանակություն է ստանում։ Այս գործը ուշագրավ է նաև այն հանգամանքով, որ Հայաստանի վարչական ու վերադաս դատարանը չեն նույնականացրել «ԼՂՀ կառավարությանը»։ ԱԱԾ-ի տեղեկանքը՝ 18 տարվա ուշացմամբ․ ինչո՞ւ Գործընթացը […] The post Արցախի վերջին «կտորը» վիճարկման առարկա է Հայաստանում appeared first on CIVILNET .